Almanca sertifikası geçerlilik süresi ve vize bekleme süresi

Öncelikle  herkese  mutlu günler  dileriz.
A1 Almanca sertifikası’nın  geçerlilik süresi hakkında sıkça karşılaştığımız soruları sizlerle  paylaşmak istedik.

Soru : Sınava 2 yıl  önce girdim ve kazandım. Vize  başvurusunda bulunursam belgemi kabul ederler  mi ?

Cevap :  Vize  mülakatında sizlere  yönlendirilen Almanca ve Türkçe sorulara doğru cevap vermeniz  önemli bir  husustur. Size yöneltilecek ilk sorulardan birisi neden bu kadar geç başvuru yaptığınızla  ilgilidir. Geçerli sebebinizi kabul etmesi koşulunda işleminizi büyük olasılık onaylanacaktır.
Prosedür gereği  aile birleşimi yapacak olan vatandaşlar için sertifika geçerlilik süresi altı ”6 ayla – 1 buçuk yıl” arasındadır.

Soru : Vize başvuru esnasında Almanca sorulara cevap veremedim  ve verilen yazılı kağıttaki soruları cevaplayamadım. Vizem red  gelir  mi ?

Cevap : Vize mülakatı sırasında öncelikle almanca olarak kendinizi tanıtmanızı  isteyecektir. Kendinizi tanıtırken heyecanlanıp cevap veremezseniz, bu sefer yazma bölümündeki sorulara cevap vermenizi isteyecektir. Buradaki husu almanca seviyenizi ve  bilginizi test etmektir. Bu değerlendirme  sonunda vize  memuru evraklarınızı teslim alıp beklemenizi söylüyorsa büyük olasılık vizeniz  onaylanacaktır.

Soru : Vize başvurumu 1 ay önce yaptım. Hiç bir sorun olmadı. Vize memuru 4 hafta 8 hafta arasında vize’nin çıkacağını söyledi. Hala vizem çıkmadı. Alman konsolosluğundan bilgi alabilir miyim ?

Cevap : Vize memuru’nun size belirttiği süre içinde kesin vize  çıkar diye bir  durum söz konusu değildir. Almanya’da gideceğiniz şehre çok başvuru varsa, vize’nin çıkma süreside uzamaktadır.

Ayrıntılı bilgi  için : 0312 418 27 26

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*