Almanca A1 Sınavı


Almanca A1 Sınavı :
Almanya da uzun süreli oturum veya eğitim almak isteyen adayların katılım göstermiş olduğu sınavdır. Sınavı düzenleyen yetkili merci ‘’Goethe İnstutut’’ Alman Kültür Merkezleri’dir. Türkiye de sadece Ankara, İstanbul ve İzmir de bulunmaktadır. En çok sınav düzenleyen merkez Ankara da olduğu için, Türkiye nin dört bir yanından sınava katılım gösteren adaylar Ankara ya gelip sınava girmektedir.

Sınav Sonuçları :
Sınava girmeden sonucu nasıl teslim almak istediğini soracaklardır. Elden teslim almak isteyen adaylar iki ( 2 ) iş günü sonunda, Saat : 13:00 – 15 : 00 arasında kimlikleriyle beraber teslim alabilirler. Sonucu kargoyla teslim almak isteyen adaylar, kargo bilgilerini vermekleri gerekmektedir. Sonuç üç ( 3)iş günü, ile beş ( 5 ) iş günü arasında adresinize ulaşmaktadır.

Almanca A1 Sınavına kimler katılabilir :
Almanca A1 Sınavına en çok Almanya ya aile birleşimi yapacak olan adaylar ve Türkiye den Almanya’ya Lisans, Yüksek Lisans , Doktora, ve çalışma amaçlı Almanya da ikamet etmek isteyen adayların girmiş olduğu bir sınavdır.

Almanca A1 Sınav İçeriği :
Sınav dört ( 4 ) aşamadan oluşmaktadır.
Dinleme ( Hören )
Okuma ( Lesen )
Schreiben ( Yazma )
Sprechen ( Konuşma )
Sınav Dinleme kısmıyla başlayıp, okuma,yazma ve son olarak konuşmaya bölümü olarak sıralanmaktadır.

1 – Hören ( Dinleme )
Toplam onbeş (15 ) sorudan oluşmaktadır. Her soru tek tek dinletilmektedir. Günlük yaşamdaki konuşmalar, sesli telesekreter mesajları, telefon görüşmeleri gibi içerikler dinlemekte olacaksınız.Üç seçenekten oluşmaktadır. A – B – C. Diyalogda doğru geçen bilgiyi sınav kağıdınıza işaretlemeniz gerekmektedir.Bu bölümde bütün soruları doğru yapmanız halinde 15 puan almaktasınız. Bu puan 1.66 ile çarpılarak tavan puan belirlenmektedir.

Örnek olarak Dinleme bölümünden 13 Doğru yaptınız. Aldığını puanı 1.66 çarpmanız gerekir.
13 x 1.66 : 21:58

2- Okuma ( Lesen )
Toplam onbeş (15 ) okuma metni ile karşılaşacaksınız. Bu kısımda bilgilendirme ilanları, notlar, gazete ilanları gibi kısa metinler okuyor olacaksınız ve Doğru, Yanlış ve A,B olarak işaretlemeniz gerekmektedir. Her doğru cevap 1.66 puanla çarpılmaktadır.

3 – Yazma (Schreiben ) Herkesin mektup dediği ve korktuğu kısım 
İki aşamadan oluşmaktadır.
1.Bölüm
Form doldurma : Küçük metinler halinde verilmektedir. Metinde geçen kişinin bilgileri, seyyehat planı gibi bilgi verici metinlerden oluşmaktadır. Metin içerisinde geçen soruları cevaplayarak boşlukları doldurmanız gerekmektedir. Toplam 5 soru olarak sorulmaktadır.
2.Bölüm
Mektup Yazma : Bir konu metni verilir. Konu içerisinde geçen bilgilerle cevap yazmanız istenir. Yazılacak cevap 30 kelimenin üzerinde olması gerekmektedir. Konuyla ilgili üç soru sorulmaktadır. Bu sorulara da cevap vermeniz gerekmetedir. Verilen metni tam yazmanız halinde toplam 10 puan almaktasınız. Formlardaki soruları da tam cevaplamanız halinde 5 puanda bu kısımda almaktasınız ve toplam 15 puan olarak hesaplanmaktadır. 1.66 ile çarpılmaktadır.Bu kısım tamamlandıktan sonra sınav kağıtları toplanır ve konuşma bölümü için hazırlanmanız gerekmektedir.
4 – Konuşma (Sprechen )
Konuşma bölümü dört kişilik gruplar halinde yapılmaktadır. Soy ismin alfabe sırasına göre çağırılmakasınız.
Konuşma bölümünün başlangıcında öncelikle Almanca olarak kendinizi tanıtmanız istenir ve sonrasında 2 veya 3 soru yöneltilerek cevaplanmanız beklenir. Bu kısımdan sonra toplam dört (4 ) adet kart çekmeniz istenir ve dört ( 4 ) cevap vermeniz beklenir. Her çektiğiniz kartı yanınızda bulunan yani Almanca A1 sınavına katılan adaya sormanız gerekmektedir. Soramadığız veya yanınızda bulunan adayın soramadığı soru, sınav görevlileri tarafından sorulmaktadır. Bu kısımda tamamlandıktan sonra Almanca A1 sınavı son bulmaktadır. Çıkışta Kaynak Almanca’nın görevlileri sınavın nasıl geçtiğini ve neleri yapıp yapamadığınız konusunda sizlere ücretsiz bilgi vermektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*